KAISER KSTU 1250-12.5-3PR
Tillverkningsår
Plats
Strassberg Tyskland
Automatisk stansmaskin KAISER KSTU 1250-12.5-3PR
more Images
YouTube video
KAISER KSTU 1250-12.5-3PR
KAISER KSTU 1250-12.5-3PR
KAISER KSTU 1250-12.5-3PR
KAISER KSTU 1250-12.5-3PR
KAISER KSTU 1250-12.5-3PR
KAISER KSTU 1250-12.5-3PR
KAISER KSTU 1250-12.5-3PR
KAISER KSTU 1250-12.5-3PR
Uppgifter om maskinen
Maskinbeteckning:
Automatisk stansmaskin
Tillverkare:
KAISER
Modell:
KSTU 1250-12.5-3PR
Maskinnummer:
150069
Tillverkningsår:
Pris och plats
Säljarens plats:
Kreuzsteig 6, 72479 Strassberg, Tyskland Tyskland
Beskrivning
Presskraft: 125 t
Slaglängd justerbar: 30 - 120 mm
Slaginställning: 100 mm
Inbyggnadshöjd (slag nere, inställning uppe): 450 mm
Avstånd mellan stativen höger-vänster: 1.290 mm
Avstånd mellan stativen sidledes: 450 mm
Bordets uppspänningsyta ca.: 1.250 x 800 mm
Stöts uppspänningsyta ca.: 1.250 x 650 mm
Genomfallande öppning i bordet: 1.050 x 260 mm
Slagantal per minut: 30 - 220 min⁻¹
Bordshöjd över golv: 1.200 mm
Gedpfx Ageuqdhwscobl
Effektbehov: 39 kW
Höjd över golv ca.: 3.800 mm
Mått LxBxH: 3.500 x 2.200 x 3.800 mm
Maskinvikt ca.: 21,5 t
Standardutrustning
Elektriskt överbelastningsskydd
Pneumatisk koppling
2 vevstakar
Siemens S7-styrning
Tilläggsutrustning
Bandklipp AI 40
Maximal klippkraft 10 t
Max. bandtjocklek 4 mm
Max. bandbredd 400 mm
Bandtvärsnitt 600 mm²
Automatisering
Kaiser matarverk KWV 400
Max. bandbredd 400 mm
Bandinmatningshöjd över bord 120 - 300 mm