WINTER SAWMAX 160-PNK-SB
Fast pris plus moms
Tillverkningsår
2025
Skick
Ny
Plats
Leipzig Tyskland
Bandsågsslipmaskin WINTER SAWMAX 160-PNK-SB
more Images
WINTER SAWMAX 160-PNK-SB
WINTER SAWMAX 160-PNK-SB
WINTER SAWMAX 160-PNK-SB
WINTER SAWMAX 160-PNK-SB
WINTER SAWMAX 160-PNK-SB
WINTER SAWMAX 160-PNK-SB
WINTER SAWMAX 160-PNK-SB
WINTER SAWMAX 160-PNK-SB
WINTER SAWMAX 160-PNK-SB
WINTER SAWMAX 160-PNK-SB
Uppgifter om maskinen
Maskinbeteckning:
Bandsågsslipmaskin
Tillverkare:
WINTER
Modell:
SAWMAX 160-PNK-SB
Tillverkningsår:
2025
Skick:
ny
Pris och plats
Fast pris plus moms
Plats:
Leipzig Tyskland
Beskrivning
Mått (Längd/Bredd/Höjd) 1000x1500x1800 mm
Vikt 570 kg
Total effektbehov 3 kW
Bandsågsbankslipmaskin WINTER SAWMAX 160-PNK-SB
- Bandsågsbredd: 50–160 mm
- Tanddelning: Max. 60 mm, Tanddjup: Max. 25 mm
Gedpfx Agsv A Hgdjcebl
- Tandformer: PV, NV, KV, SB Krokvinkel (-5°)–(+35°)
- Bladtjocklek Min. 0,4 mm Matningshastighet: 12/90 tänder/min. (8 steg, varvtalsstyrd)
- Antal motorer: 4
- Sliptrissans motor: 1,1 kW 1400 varv/min
- Kylvätskemotor: 0,75 kW 2800 varv/min
- Växelmotor: 0,55 kW 1400 varv/min
- Motor för vertikal rörelse av sågbladet: 0,75 kW 1400 varv/min
- Sliptrissans diameter: Ø250 mm
- Sliptrissans håldiameter: Ø20 mm
- Sliptrissans tjocklek: 10 mm
- Sliptrissans varvtal (varvtalsstyrd): 1400–4500 varv/min
- Driftsanspänning: 380 V, 3-fas, 50–60 Hz
- Total effekt: ~1,50 kW
- Dimensioner: 100*150*180 cm
- Netto-/Bruttovikt: 570/595 kg
PNK-SB i korthet:
- Automatisk precisionsslipning.
- Korrosionsfri och härdad beläggning på samtliga mekaniska komponenter.
- Kylvätska: vattenemulsion.
- Mikroprocessorstyrd.
- 24V manöverpanel.
- 8 steg, hastighetsstyrd matningshastighet.
- Max. 60 mm tanddelning.