Diasorin Immunodiagnostisk Analysator begagnade till salu (112)
Sortera resultat
- Lägsta pris Högsta pris
- Senaste annonserna Äldsta annonserna
- Kortaste avståndet Maximalt avstånd
- Senaste tillverkningsår Äldsta tillverkningsår
- Senaste uppdatering Äldsta uppdateringen
- Tillverkare från A till Ö Tillverkare Z till A
- Relevans
- Lägsta pris
- Pris
- Högsta pris
- Pris
- Senaste annonserna
- Publiceringsdatum
- Äldsta annonserna
- Publiceringsdatum
- Kortaste avståndet
- avstånd
- Maximalt avstånd
- avstånd
- Senaste tillverkningsår
- Tillverkningsår
- Äldsta tillverkningsår
- Tillverkningsår
- Senaste uppdatering
- Uppdatering
- Äldsta uppdateringen
- Uppdatering
- Tillverkare från A till Ö
- Tillverkare
- Tillverkare Z till A
- Tillverkare
- Beteckning från A till Ö
- Beteckning
- Beteckning från Z till A
- Beteckning
- Modell från A till Ö
- Modell
- Modell från Z till A
- Modell
- Lägsta referens
- referens
- Högsta referens
- referens
- Kortaste driftstid
- Drifttid
- Längsta driftstid
- Drifttid
- Relevans
- Relevans
Småannons
Duxford
1 446 km
Heraeus Biofuge Primo R kyld centrifug
HeraeusBiofuge Primo R
Ringa
Skick: begagnad, Denna annons avser en Heraeus Biofuge Primo R kyld centrifug.
Enheten är i fullgott skick och redo för omedelbar leverans.
Heraeus Biofuge Primo R kyld centrifug är ett utmärkt val för mindre medicinska laboratorier och forskningsmiljöer som söker pålitlig och effektiv provberedning. Dess kompakta design kombineras med högpresterande kapacitet, vilket gör den idealisk för en mängd olika applikationer.
Hodpfxjxxz Svs Akqjnl
Viktiga funktioner:
Kylt funktionalitet:
Centrifugen har temperaturkontroll som säkerställer att proverna hålls stabila under hela processen, vilket är avgörande för känsliga biologiska prover.
Flexibla rotoralternativ:
Den fasta vinkelrotorn rymmer 6 x 50 mL rör, men med rätt rotor- och adapterkombinationer kan den hantera rörstorlekar från 0,2 mL till 100 mL. Denna flexibilitet möjliggör mångsidig användning från mikrocentrifugering till större provvolymer.
Användarvänliga kontroller:
En digital display visar samtliga körparametrar, och både hastighet och RCF (relativ centrifugalkraft) kan ställas in efter behov. QUICK RUN-knappen möjliggör snabba körningar för ökad effektivitet.
Säkerhet och driftsäkerhet:
Automatisk rotorigenkänning, obalansdetektering och dubbelt locklås garanterar säker drift. Elektroniskt obalansskydd förhindrar olyckor under körning.
Användningsområden:
- Cellsedimentering: Perfekt för isolering av alger, jäst, bakterier och cellorganeller.
- Provberedning: Utmärkt för att bereda DNA- och proteinfällningar, något som är centralt inom molekylärbiologin.
- Klinisk analys: Lämplig för blod- och urinprov, vilket gör centrifugen till ett värdefullt verktyg inom medicinsk diagnostik.
- Centrifugering av mikroliterrör: Klarar rutinanalyser i mikroliterrör och möjliggör flexibel provhantering.
Tekniska specifikationer:
Maxhastighet: 15 000 varv/min
Max RCF: 21 890 x g
Inställbar hastighet: 300–15 000 varv/min (±10 varv/min)
Bullernivå:
Småannons
Duxford
1 446 km
Zeiss Axioskop EL-Einsatz mikroskop med 5 objektiv
ZeissAxioskop EL-Einsatz
Ringa
Skick: begagnad, Denna annons gäller ett Zeiss Axioskop EL-Einsatz 5 Mikroskop med fem objektiv.
Enheten är i fullt fungerande skick och klar för omedelbar leverans.
Medföljande objektivlinser:
- Plan 100/1.25
- Plan 40X/0.66
- Plan 20x/0.40
- Achroplan 10x/0.25
Hedpfx Ajxxzliskqjnl
- SPL10/0.25
Zeiss Axioskop EL-Einsatz 5 Mikroskop – Översikt:
Zeiss Axioskop EL-Einsatz 5 är ett avancerat mikroskop utvecklat för krävande applikationer inom forskning och klinik. Kombinationen av flera objektivlinser samt genomtänkt funktionalitet möjliggör bildtagning med hög kvalitet och enkel användning.
Viktiga egenskaper:
- Vattenimmersionslinser: Dessa objektiv är konstruerade för användning i fysiologiska saltlösningar och lämpar sig särskilt väl för undersökning av tjocka biologiska prover, exempelvis hjärnpreparat.
- Hög numerisk apertur (NA): Linser med hög NA (exempelvis 0,80 på 50x-objektiv) ger förbättrad ljusinsamlingsförmåga och upplösning – fördelaktigt för fluorescensmikroskopi.
- Fluorescenskapacitet: Axioskop EL-Einsatz 5 kan ta fluorescensbilder i fyra kanaler. Systemet justerar automatiskt ljusstyrka och vitbalans, vilket förenklar arbetsflödet.
- Ergonomisk design: Justerbart ergotub möjliggör bekvämt och långvarigt arbete. Samtliga reglage är logiskt placerade för enkel åtkomst.
- Smart mikroskopi: Mikroskopet är utvecklat för effektivitet – automatiska justeringar minskar manuellt arbete och effektiviserar mikroskoperingsprocessen.
Användningsområden:
- Materialvetenskap och metallografi: Perfekt för analys av materialens mikrostruktur och haveriutredningar.
- Fysiologi och elektrofysiologi: Lämpligt för observation av levande celler/vävnader och förståelse av fysiologiska processer i realtid.
- Biomedicinsk forskning och klinisk diagnostik: Användbart för analys av biologiska prover såsom vävnadssnitt eller odlade celler – bidrar till sjukdomsforskning och diagnos.
- Avancerade mikroskopiapplikationer med höga bildkrav: Utmärkt val för forskare med behov av högupplösta bilder och automatiserade funktioner vid mikroskopi.
Småannons
Duxford
1 446 km
Waters Acquity H-Class UPLC
WatersAquity H-Class
Ringa
Skick: begagnad, Denna annons avser en Waters Acquity H-Class UPLC.
Enheten är i fullt fungerande skick och redo för omedelbar leverans.
Hnedpfexx Af Dox Akqol
Enheten inkluderar:
- PDA-detektor
- Kolonnhanterare
- Provhanterare
- Binär lösningsmedelshanterare
Mjukvara och dator kan tillhandahållas mot extra kostnad.
Maximera potentialen i ditt laboratorium med Waters Acquity H-Class UPLC-system – en banbrytande lösning för högupplösande vätskekromatografi (HPLC) utformad för oöverträffad flexibilitet och effektivitet. Detta avancerade system är konstruerat för att leverera exceptionella kromatografiska separationer, vilket gör det till det självklara valet för läkemedels-, bioteknik-, livsmedels- och miljöapplikationer.
Nyckelfunktioner:
- Kvartär lösningsmedelsblandning: Kombinera smidigt upp till fyra lösningsmedel för att optimera metodutveckling och effektivisera analysarbetsflöden.
- Flödesgenomströmsinjektor: Överför enkelt befintliga HPLC-metoder till UPLC och reducera därmed utvecklingstiden och öka kapaciteten.
- Empower och MassLynx mjukvara: Dra nytta av avancerad databehandling med bland annat toppdetektering och integrering för noggrann analys och rapportering.
- UNIFI Scientific Information System: Förenkla databehandlingen inom metabolomik, proteomik och glykumik för en omfattande analys.
Fördelar:
Upplev förbättrad laboratorieproduktivitet när du övergår till UPLC/UHPLC-teknologi, med minskad analystid och ökad effektivitet. Uppnå högre upplösning och känslighet för noggrannare analys av komplexa prover. Förenkla metodutvecklingen med avancerade verktyg och mjukvara, och påskynda upptäckten av nya analysmetoder.
Användningsområden:
Oavsett om du bedriver läkemedelsforskning, analyserar livsmedelssäkerhet eller övervakar miljöföroreningar levererar Waters Acquity H-Class UPLC-system hög känslighet och upplösning för alla dina analytiska behov. Lyft din kromatografikapacitet och transformera laboratoriets prestanda med detta innovativa system.

Läs mer nu
+49 201 857 86 180
+49 201 857 86 180
Annonsera nu
*per annons/månad
Småannons
Duxford
1 446 km
MSE Micro Centaur centrifug
MSEMicro Centaur
Ringa
Skick: begagnad, Detta erbjudande gäller 1 av 2 MSE Micro Centaur centrifuger.
Enheten är i fullt fungerande skick och klar för omedelbar leverans.
Micro Centaur är en bänkmaskin speciellt utformad för centrifugering av små provrör. Dess kompakta storlek och låga vikt gör den idealisk för transport för hand och för användning i laboratorier med begränsat utrymme.
Micro Centaur är idealisk för sjukhus- och forskningslaboratorier samt för applikationer såsom aminosyraanalys, enzymatiska, biokemiska och immunologiska tester samt separation av fysiologiska vätskor.
Hedpexx Arqjfx Akqjnl
Tekniska specifikationer:
Spänning: 220-240 V
Effekt: 250 W
Centrifughastighet: 6 500 varv/min eller 13 000 varv/min
Timer: upp till 8 minuter
Rotor: fast vinkel med 12 x 1,5 / 2,0 ml
Yttermått (B) x (D) x (H): 200 x 200 x 190 mm
Småannons
Duxford
1 446 km
2014 Mueller PyroPure P7310 renånggenerator
MÜLLERPyroPure P7310
Ringa
Tillverkningsår: 2014, skick: begagnad, Denna annons avser 1 av 2 Mueller PyroPure P7310 Renånggenerator.
Enheten är i fullt fungerande skick och klar för omedelbar leverans.
Denna enhet installerades ny 2015 av Freestead Process Technology.
"Drifttid" för enheten uppgår till 65 000 timmar, men eftersom denna enhet är en av två generatorer i ett växelvis system motsvarar detta inte "ångproduktionstid". Anläggningens ångbehov har varit lågt, vilket innebär att enheten är i utmärkt skick.
Fullständiga underhållsjournaler finns sparade i det elektroniska tekniska systemet som levererats som extrautrustning av Freestead.
Enheten är utrustad med Allen Bradley Compact Logix PLC samt PanelView Plus 1000 HMI.
Levereras med:
⦁ System för matarvattenpump
⦁ Provtagningssystem för kondensat av ren ånga
⦁ Renånganalysator
⦁ Mantel och ram i rostfritt stål
⦁ Matarvattenanalysator
⦁ Avgasare
Mueller PyroPure P7310 Renånggenerator är ett högpresterande system utformat för att producera pyrogenfri ren ånga, lämpad för de mest krävande applikationerna såsom läkemedelsproduktion, bioteknologiska processer och sterilisation inom sjukvården. Systemet är tillverkat för att uppfylla eller överträffa amerikanska farmakopén (USP) och kombinerar avancerad ingenjörskonst, modern teknik och robusta material för att leverera jämn prestanda och hög tillförlitlighet. CE-märkt och med 3.1B materialcertifikat.
Begreppen ren ånga och hygienisk ånga används ofta synonymt i läkemedelsindustrin. Dock är inte all utrustning som marknadsförs som hygienånggeneratorer kapabel att producera ren farmaceutisk ånga av WFI-kvalitet. Mueller-renånggeneratorer använder ett tangenitalt munstycke för att separera föroreningar från inkommande matarvatten och genererar pyrogenfri ånga som, när den kondenseras, uppfyller USP-kraven för vatten för injektion.
Viktigaste fördelar
Överlägsen ångkvalitet:
- Producerar pyrogenfri ånga som uppfyller USP-kraven, vilket säkerställer säkerhet och regelefterlevnad.
- Optimerad för kritiska tillämpningar som autoklaver, luftbefuktning i rena rum och sterilisation (SIP-system).
- Uppnår en 5 Log-reduktion av föroreningar, motsvarande 99,999 % reduktion av mikrobiella populationer. Denna nivå säkerställer maximal sterilisation och lämpar sig för applikationer där absolut renhet är avgörande.
Hjdpfxsxv Af Se Akqenl
Effektiv konstruktion:
- Extern evaporator ger enkel åtkomst för inspektion och underhåll, vilket minskar stilleståndstider.
- Separationskolonnen saknar interna delar med underhållsbehov och eliminerar därmed risk för bakterietillväxt.
- Effektiv värmeöverföring med tvåtikts evaporator minimerar sprickbildning och maximerar prestanda.
Servicevänlig:
- Alla kritiska komponenter kan servas med endast 60 cm fritt utrymme runt systemet.
- Fullt avtappningsbar design förhindrar stående vatten och minskar kontaminationsrisk.
- Polerat 316/316L rostfritt stål ger hållbarhet och lätt rengöring.
Avancerade funktioner:
- Minimal instrumentering krävs, vilket minskar komplexitet och driftskostnader.
- Enkel styrning via Allen-Bradley PLC-system, Ethernet-kompatibelt för integrering med anläggningssystem.
- Certifierade elastomerer (USP klass VI) med hög kompatibilitet mot matarvatten och produkt.
Specifikationer
Prestanda:
Renångskapacitet: 0 till 700 kg/timme vid optimala matarvattenförhållanden.
Arbetstryck: Utgångstryk för ren ånga upp till 3,4 bar (50 psig).
Mater...
Småannons
Duxford
1 446 km
Sartorius LA820-0CE våg med skrivare
SartoriusLA820-0CE
Ringa
Skick: begagnad, Denna annons gäller en Sartorius LA820-0CE-analysvåg med skrivare.
Enheten är i fullt fungerande skick och kan levereras omedelbart.
Uppnå oöverträffad precision i ditt laboratorium med Sartorius LA820-0CE-vågen med skrivare. Denna toppmoderna precisionsvåg är specialutformad för en rad olika vägningstillämpningar och kombinerar högupplösta mätningar med avancerade funktioner.
Huvudegenskaper:
Kapacitet och upplösning: Med en kapacitet på 820 g och en upplösning på 0,01 g säkerställs noggranna vägningar av både små och stora prover.
Flera vägningslägen: Flera viktenheter stöds, inklusive karat, grains, milligram, pund, uns, pennyweight, gram och troy uns, så att du kan välja den mest lämpliga enheten för din applikation.
Avancerade funktioner: Praktiska funktioner som medelvärdesberäkning, formulering och procentvägning förenklar komplexa vägningar.
Utökad funktionalitet: Utrustad med reservdelsräkning för inventeringshantering, RS-232c-anslutning för dataöverföring och intern kalibrering för att bibehålla hög precision enkelt och snabbt.
Robust konstruktion: Byggd med en solid diecast-metallbas och vägningsplatta i rostfritt stål. Utrustad med magnetisk kraftmotordriven monolitisk vågcell för hållbarhet och exakt mätning.
Automatisk kalibrering: Motoriserad automatisk intern kalibrering garanterar att vågen förblir exakt över tid med minimala användarinsatser.
Kommunikationsmöjligheter: RS-232-anslutning möjliggör enkel integration med övrig utrustning. Du kan även använda en eftermarknadsadapter DB9 RS-232 till USB för utökad anslutningsmöjlighet.
Kompakt plattformsstorlek: Vägplattformen mäter 220 x 200 mm (8,6 x 7,9 tum) och passar smidigt in i de flesta laboratoriemiljöer utan att ta upp onödig plats.
Strömförsörjning: Levereras med 120V AC-adapter så du kan börja använda vågen direkt.
Tillverkarens garanti: 3 års garanti för extra trygghet.
Hedpfx Aoxxza Hekqsnl
Tålighet: IP54-klassad, vilket ger skydd mot skadligt damm och spill, och gör vågen lämplig för krävande laboratoriemiljöer.
Skrivarens specifikationer:
Typ: Dataskrivare utformad för kompatibilitet med CPA-vågar, avancerade vågar och fuktanalysatorer.
Kompakta mått: 230 x 158 x 80 mm – en praktisk lösning i ditt laboratorium.
Innehåll: Levereras komplett med gränssnittskabel, en pappersrulle och 4 laddningsbara batterier, så att du har allt du behöver för omedelbar användning.
Dataöverföring: Stöd för både automatisk och manuell dataöverföring, vilket passar olika arbetsflöden.
Flexibelt statistikprogram: Inbyggt statistikprogram som kan anpassas efter dina behov och förbättrar din dataanalyskapacitet.
Småannons
Duxford
1 446 km
Thermo Scientific Savant SPD121P SpeedVac vakuumkoncentrator
Thermo ScieintificSavant SPD121P
Ringa
Skick: begagnad, Denna annons avser en Thermo Scientific Savant SPD121P SpeedVac vakuumkoncentrator.
Enheten är i fullt fungerande skick och omgående tillgänglig för leverans.
Thermo Scientific Savant SPD121P SpeedVac vakuumkoncentrator är en avancerad centrifugalavdunstare framtagen för att effektivt avlägsna lösningsmedel och koncentrera prover samtidigt som provets integritet bevaras. Nedan följer en översikt av dess egenskaper, specifikationer och användningsområden:
Viktiga funktioner:
PTFE-belagd kammare:
Den djupa aluminiumkammaren är PTFE-belagd för hög hållbarhet och korrosionsbeständighet, vilket gör den särskilt lämplig för hantering av olika lösningsmedel.
Inbyggd vakuummätare:
Ger realtidsövervakning av vakuumnivåerna för exakt styrning under avdunstningsprocessen.
Användarvänliga tids- och temperaturinställningar:
Utrustad med membran-knappsats för enkel programmering, där användaren enkelt kan ställa in tid och temperatur.
Justerbara torktider:
Torktemperaturen justeras från 35°C till 80°C i steg om 5°C, vilket ger flexibilitet för olika provtyper.
Endpoint-läge:
Processen avslutas automatiskt när förinställt vakuum uppnåtts, vilket garanterar konsekvent koncentration.
Säkerhetslock i glas:
Standardglaslock ökar torkeffektiviteten genom att tillföra IR-strålvärme till proverna, vilket påskyndar avdunstningsprocessen.
Kemikaliefällesats:
Levereras med engångspatroner med färgindikatorer för uppsamling av syror och vattenånga och skyddar därigenom vakuumsystemet från kontaminering.
Slang- och kopplingssats:
Inkluderar 1,2 meter klar, tjockväggig vakuumslang, två slangklämmor och en slangskärare för enkel installation och direkt driftsättning.
Hnjdpfxoxxz H To Akqel
Användningsområden:
Avlägsna etylacetat:
Mycket användbar för avdunstning av etylacetat ur prover, exempelvis vid CAT-assays och analys av läkemedelsmetaboliter från fastfasextrakt.
Biomolekylär forskning:
Optimal för koncentrering av prover i vattenbaserade och milda organiska lösningsmedel vid biomolekylära studier där noggrann provberedning är avgörande.
Småannons
Turkiet
2 490 km
Cementsilo, silos, betongsilo
CONSTMACH200 Ton Capacity Cement Silo
Ringa
Skick: ny, Funktionalitet: helt fungerande, färg: annan, Tillverkningsår: 2026, CONSTMACH CS-200 är en bultad cementsilo med en kapacitet på 200 ton och är konstruerad för att ge maximal effektivitet i betongfabriker med hög kapacitet och för industriella cementlager. Dess robusta stålkonstruktion och modulära design säkerställer lång livslängd, enkel transport och snabb installation. CS-200 är en optimal lösning för säker cementförvaring på byggarbetsplatser eller i fasta anläggningar.
Denna modell är utrustad med serviceplattform mellan benen, cementpåfyllningsrör, inre och yttre manluckor, säkerhetsräcken, övertrycksventil och takflänsar för luftfilter. Silo erbjuder dessutom maximal säkerhet och användarvänlighet med en konisk fläns för fjärilsventil samt ett täcksystem som ger tillgång till den inre manluckan.
Alla komponenter tillverkas med laserteknologi för skärning och borrning, vilket möjliggör smidig montering på plats. Statisk och mekanisk analys, utförd med ANSYS Workbench CAE-programvara, garanterar att silon kan lagra 200 ton cement eller likvärdigt material utan deformation.
Hjdpoxpi I Hefx Akqonl
Tack vare ett totalt färgskikt på 140 mikron, som appliceras i produktionen och består av ett lager rostskyddsgrund samt två lager epoxifärg, maximeras siloens motståndskraft mot yttre påfrestningar.
CS-200 – Tekniska specifikationer för 200-tons cementsilo
Silos kapacitet: 200 ton / 153 m³
Silos höjd: 18 140 mm
Silos diameter: Ø 4100 mm
Antal siloben: 4
Silos vikt: 14 800 kg
Silos kroppsmaterial: ST-37, 5–6 mm plåt
Konmaterial: ST-37, 8 mm plåt
Påfyllningsrör: 4'' stålrör
Serviceplattform, inre och yttre manlucka samt säkerhetsräcke ingår
Varför välja CS-200 cementsilo?
CONSTMACH CS-200 förenar hög kapacitet, robust konstruktion och lång livslängd. Tack vare högkvalitativt stål, ingenjörsstödd design och epoxibeläggning kan silon användas säkert under alla väderförhållanden. Enkel installation, smidig serviceåtkomst och omfattande utrustning garanterar oavbruten produktion. Med CONSTMACH-garantin är CS-200 den mest pålitliga lösningen för dina investeringar i betonganläggningar vad gäller hållbarhet, ingenjörskvalitet och eftermarknadssupport.
Vad gör vi på Constmach?
Constmach är en ledande maskintillverkare som levererar maskiner till bygg- och gruvindustrin, med ett brett utbud av produkter som är anpassade efter branschens behov. Produktportföljen omfattar bl.a. maskiner för betongblockstillverkning, stationära och mobila betongverk, stenknusningsmaskiner, sorterings- och krossanläggningar, sandtvättar, sandtillverkningsmaskiner, asfaltverk, transportörsystem samt käftkrossar och mobila krossverk. Genom höga kvalitetskrav, innovativ produktion och kundfokuserade lösningar utmärker sig Constmach som ett pålitligt varumärke både nationellt och internationellt. Våra maskiner är branschens förstahandsval tack vare sin hållbarhet, effektivitet och långa livslängd.
Småannons
Turkiet
2 490 km
Cementsilo, silos, betongsilo
CONSTMACH75 Ton Capacity Cement Silo
Ringa
Skick: ny, Funktionalitet: helt fungerande, färg: annan, Tillverkningsår: 2026, CONSTMACH CS-75, en cementsilo med 75 tons kapacitet, är en idealisk lösning för betongstationer, blocktillverkningsanläggningar och markundersökningsapplikationer tack vare dess höga hållbarhet och funktionella design. Denna silo, som kan tillverkas som bultad eller svetsad variant efter behov, är lätt att transportera och kan snabbt monteras på plats tack vare den modulära konstruktionen. Den bultade versionen erbjuder logistiska fördelar då den kan transporteras i en 40 ft. OT-container eller med en standardlastbil.
CS-75 är utrustad med all nödvändig säkerhets- och driftutrustning för effektiv användning. Underhållsplattformen mellan benen, cementpåfyllningsrör, inre och yttre manluckor, säkerhetsräcken och särskilda takflänsar för övertrycksventil maximerar systemets säkerhet. Dessutom säkerställer anslutningar för fjärilsventil, nivåindikatorer för övre och nedre nivå, luftfilter och manuellt tömningssystem full kontroll över silooperationerna. Laserskärteknologi vid tillverkning av den bultade typen garanterar perfekt passform och lång livslängd. Överlägset skydd mot yttre påverkan uppnås genom applicering av 140 mikron tjock anti-korrosions- och epoximålning på alla ytor.
CS-75 - 75 tons cementsilo Teknisk specifikation
Silos kapacitet: 75 ton (58 m³)
Silos höjd: 15 880 mm
Silos diameter: Ø 3 060 mm
Antal ben: 4
Utloppsdiameter: Ø 300 mm
Silos vikt: 6 360 kg
Benmaterial: 219x5 mm stålrör
Siloskropp: ST-37 / 5 mm plåt
Konmaterial: ST-37 / 6 mm plåt
Topplock: ST-37 / 4 mm plåt
Hedpfexpi Imox Akqenl
Målning: 1 lager anti-korrosion + 2 lager epoxifärg
Varför välja CONSTMACH CS-75 cementsilo?
CONSTMACH kombinerar kvalitet och ingenjörskonst i industriella lagringslösningar och erbjuder hållbara och tillförlitliga produkter. CS-75 är testad med ANSYS Workbench CAE-analyser för att säkerställa maximal hållbarhet under alla förhållanden. Den precisa tillverkningen, användningen av högkvalitativt stål och enkel montering skyddar din investering många år framöver. Genom att välja CONSTMACH får du ett säkert och effektivt cementsilolagringssystem.
Vad gör vi på Constmach?
Constmach är en ledande maskintillverkare som betjänar bygg- och gruvindustrin med ett brett sortiment av produkter. Vårt sortiment inkluderar betongblockmaskiner, stationära och mobila betongstationer, sten- och krossmaskiner, sorteringsanläggningar för sten, sandtvättningsmaskiner, sandtillverkningsmaskiner, asfaltsverk, transportörsystem, käftkrossar och mobila krossanläggningar. Med höga kvalitetsstandarder, innovativ produktion och kundanpassade lösningar utmärker sig Constmach som ett pålitligt varumärke på både nationella och internationella marknader. Våra produkter är det självklara valet för branschproffs tack vare deras hållbarhet, effektivitet och långvariga prestanda.
Småannons
Turkiet
2 490 km
Cementsilo, silos, betongsilo
CONSTMACH50 Ton Capacity Cement Silo
Ringa
Skick: ny, Funktionalitet: helt fungerande, Tillverkningsår: 2026, CONSTMACH CS-50, en cementssilo med 50 tons kapacitet, är konstruerad för hög effektivitet i olika industriella applikationer såsom betongfabriker, tillverkningslinjer för block och geotekniska arbeten. Silon kan tillverkas antingen i bultad eller svetsad utförande efter behov och kan tack vare sin tvådelade bultade version, enkelt transporteras i en 40 fots OT-container eller med lastbil. Den kompakta konstruktionen och den modulära monteringen ger stora fördelar – särskilt vid fältinstallation.
CS-50-silon levereras komplett med all standardutrustning, inklusive underhållsplattform, cementpåfyllningsrör, inre och yttre manhål, skyddsräcken, takflänsar för luftfilter och övertrycksventil samt konfläns för fjärilsventil. Dessutom levereras silon fullt utrustad med skruvtransportör, luftfilter, övertrycksventil, nivåindikatorer samt fluidiseringsmunstycken i önskad längd.
Hodpfx Aksxphvvoqonl
Vid bultad tillverkning produceras silons delar med hög noggrannhet genom laserskärning och borrning, vilket ger enkel montering på plats. Varje silo ytbehandlas med 140 mikron tjockt, ett lager antikorrosionsgrund och två lager epoxifärg för långvarigt korrosionsskydd. Samtliga statiska och mekaniska analyser utförs med ANSYS Workbench CAE-programvara, vilket medför att silon säkert kan lagra 50 ton cement eller liknande material utan deformation.
CS-50 - Teknisk specifikation cementssilo 50 ton
Siloskapacitet: 50 ton / 38 m³
Siloshöjd: 15 000 mm
Silosdiameter: Ø 2 400 mm
Antal siloben: 4
Siloutloppsdiameter: Ø 300 mm
Antal komponenter: 8
Silovikt: 6 160 kg
Benmaterial: 168 x 5 mm stålrör
Bensstöd: NPL 60 mm plåt
Bottenplattor: 15 mm plåt
Koniskt stödmaterial: 100 mm stål C-balk
Konisk del material: ST-37, 5 mm plåt
Silo kroppsmaterial: ST-37, 4 mm plåt
Topplock material: ST-37, 4 mm plåt
Fyllrör: 4" stålrör
Invändigt manhål: Ja
Utvändigt manhål: Ja
Takräcke: Ja
Underhållsplattform: Ja
Varför välja CS-50 cementssilo?
CONSTMACH kombinerar kvalitet, hållbarhet och ingenjörskompetens inom produktion av cementssilor. CS-50-modellen erbjuder lång livslängd tack vare sin högstyrkekonstruktion i stål, portabla modulsystem och tillverkning enligt internationell standard. Silon levererar driftsäkerhet till dina projekt genom verifierad konstruktion med högprecisionsanalyser, enkel underhållshantering samt snabb installationsfördel.
När du väljer CONSTMACH får du inte bara en cementssilo, utan en stabil och prestandainriktad investering som fungerar problemfritt under många år.
Vad gör vi på Constmach?
Constmach är en ledande maskintillverkare för bygg- och gruvindustrin, med ett brett produktsortiment anpassat efter marknadens krav. Sortimentet inkluderar maskiner för tillverkning av betongblock, stationära och mobila betongfabriker, stenkrossar, sorteringsanläggningar, sandtvättmaskiner, sandproduktion, asfaltverk, transportbandssystem, käftkrossar samt mobila krossanläggningar. Med höga kvalitetsstandarder, innovativ produktion och kundfokuserade lösningar är Constmach ett pålitligt varumärke både nationellt och internationellt. Våra produkter är förstahandsvalet bland branschproffs tack vare deras hållbarhet, effektivitet och långvariga prestanda.
Småannons
Turkiet
2 490 km
Cementsilo, silos, betongsilo
Constmach2000 Ton Capacity Cement Silo
Ringa
Skick: ny, Funktionalitet: helt fungerande, färg: annan, Tillverkningsår: 2026, CONSTMACH CS-2000 är en bultad silo med en kapacitet på 2000 ton, speciellt utformad för högeffektiva cementlagringsbehov. Denna modell erbjuder överlägsen prestanda i applikationer såsom cementterminaler, fabriker och lagring av finkornigt material som kalkstensmjöl. Dess modulära design gör den mycket enkel att transportera och montera. Alla komponenter tillverkas med laserskärning och precisionsborrning, vilket resulterar i en robust och hållbar konstruktion.
Silon levereras fullt utrustad med tillbehör som underhållsplattform, fyllningsrör, inre och yttre manluckor, skyddsräcken, övertrycksventil, luftfilter och anslutningsflänsar för spjällventil. Den är även klar för drift med cementsnurra (cementskruvtransportör), nivåindikatorer, luftstyrningsmunstycken och manuell tömningsfunktion. Statisk belastningsanalys och mekaniska analyser utförs med ANSYS Workbench CAE-programvara, vilket borgar för deformationfri drift även vid full kapacitet på 2000 ton. Varje CS-2000-silo är målad med ett lager antikorrosionsfärg och två lager epoxifärg, totalt 140 mikron tjockt, för maximalt korrosionsskydd.
CS-2000 – Tekniska specifikationer för 2000-tonnscementsilo:
Silokapacitet: 2000 ton
Silohöjd: 20 758 mm
Silobredd: Ø 12 400 mm
Antal fötter: 16
Siloutlopp: Ø 400 mm
Silovikt: 95 000 kg
Fotplåtsmaterial: 20–25 mm stålplåt
Konisk del: 10 mm stålplåt
Hnodpfxoxpi Rho Akqol
Huvudkropp: 10–8–6 mm stålplåt
Lock: 6 mm stålplåt
Fotprofil: NPL 80 mm stål
Stege: Yttre plattformstyp mellan bas och lock
Räcke: Runt topplocket
Fyllningsrör: 4” – kan förlängas ned till fotbas
Varför välja CS-2000 cementsilo?
CONSTMACH CS-2000 erbjuder säker användning under många år tack vare hög lagringskapacitet, överlägsen hållfasthet och ingenjörsmässig precision. Modellen tillverkas av individuellt testade och godkända komponenter, kräver minimalt underhåll och ger stabil prestanda i alla klimatförhållanden. Tack vare den bultade, modulära designen minskar även logistikkostnaderna tack vare smidig montering. Hos CONSTMACH erbjuder vi inte bara en produkt utan en hållbar helhetslösning genom vår kvalitetsstandardiserade produktion och tekniska support efter leverans. CS-2000 är det optimala valet för dina behov av högkapacitets och säker lagring.
Vad gör vi på Constmach?
Constmach är en ledande maskintillverkare för bygg- och gruvindustrin med ett brett produktsortiment. Vårt sortiment omfattar betongblocksmaskiner, stationära och mobila betongfabriker, stenkrossmaskiner, kross- och sorteringsverk, sandtvättar, sandtillverkningsmaskiner, asfaltverk, transportbandssystem, käftkrossar och mobila krossanläggningar. Med höga kvalitetskrav, innovativa produktionsmetoder och kundanpassade lösningar är Constmach ett välrenommerat varumärke, både nationellt och internationellt. Våra produkter är alltid förstavalet för branschproffs tack vare deras hållbarhet, effektivitet och långvariga prestanda.
Småannons
410223
1 472 km
SEMI-AUTOMATISK STÅLDISTILLATIONSYSTEM
Raypa EspinarDNP-2000
Ringa
Tillverkningsår: 2006, drifttimmar: 0 h, skick: så gott som ny (utställningsmaskin), maskin-/fordonsnummer: 31331, DESTILLATOR DNP 2000 HALVAUTOMATISK ÅNGDESTILLATIONSANLÄGGNING - PROTEIN-KVÄVE
Raypa DNP-2000
Tillverkningsår 2006, oanvänd
Protein-kvävedestillator baserad på Kjeldahl-metoden. Helautomatisk, för analys av proteinhaltigt kväve i råvaruprov eller bearbetat material inom livsmedelsindustrin. Specifika metoder tillgängliga. Resultat uppfyller standarder: EN/ISO, AOAC.
KVÄVEDESTILLATOR – DNP-2000
Egenskaper
• Tjugo fria användarprogram.
• Dessutom har systemet tre fasta program:
– Ammoniumsulfattest.
– Förvärmning av systemet.
– Tvättning av provavfall.
Fördelar
• Valfritt kit för automatisk titrering.
• Provuppsugning.
• 20 användarprogram.
• Pumpkalibrering av slutkund.
• Ånggenerator med vattennivåkontroll.
Hjdpfx Akofiliweqjnl
• Borsyrapump.
• Sensor för öppen dörr.
Prestanda
• Mätområde: 0,1 till 200 mg N.
• Kväveåtervinning: > 99,5%.
• Reproducerbarhet: ± 1%.
• Destillationstid: 4 min/100 ml.
• Kylvattenförbrukning: 1,2 l/min.
• Effekt: 2000 W (100%).
Programmerbara parametrar och värden
• Vatten för utspädning: 0-240 ml.
• NaOH-lösning: 0-240 ml.
• H3BO3-lösning: 0-240 ml.
• Reaktionstid (fördröjning): 0–30 min.
• Destillationstid: 0–30 min eller obegränsat.
• Ångreglering: 30–100%.
Säkerhet
• Detektion av stängd dörr.
• Detektion av matsmältningsrör.
• Överhettningstermostat.
• Kan användas inom livsmedelsindustrin samt inom oenologi för vinifikation.
• Dokument: Instruktionsmanual + monteringspackningar och uttag
• För rumänska företag finns möjligheten till avbetalning.
Pris Euro 4.000 + moms
Ex Works lastad FCA: Oradea/Rumänien
Med reservation för fel, ändringar och mellanförsäljning.
Vi talar engelska. /Wir sprechen Deutsch./ Beszélünk magyarul. /Nous parlons français./Vorbim romana.
Vi gör det enklare för dig att söka: "diasorin immunodiagnostisk analysator"
Du får omedelbart och kostnadsfritt nya erbjudanden via e-post.
Du kan när som helst enkelt avsluta sökuppdraget.

Läs mer nu
+49 201 857 86 180
+49 201 857 86 180
Annonsera nu
*per annons/månad
























































































































