3-axlig bearbetningscenter - MAZAK VCN510C-II
MAZAK NEXUS VCN 510 C-II
Tillverkningsår
Plats
Montbrison Frankrike
3-axlig bearbetningscenter - MAZAK VCN510C-II MAZAK NEXUS VCN 510 C-II
more Images
MAZAK NEXUS VCN 510 C-II
MAZAK NEXUS VCN 510 C-II
MAZAK NEXUS VCN 510 C-II
MAZAK NEXUS VCN 510 C-II
MAZAK NEXUS VCN 510 C-II
Uppgifter om maskinen
Maskinbeteckning:
Tillverkare:
MAZAK
Modell:
NEXUS VCN 510 C-II
Tillverkningsår:
2007
Skick:
färdig att användas (begagnad)
Pris och plats
Plats:
Rue des Grands Chênes 17, 42600 Montbrison, France Frankrike
Beskrivning
Vertikalt 3-axligt bearbetningscenter
MAZAK - NEXUS VCN 510 C-II
Styrsystem: MAZATROL MATRIX NEXUS
År: 2007 (8300 h spindel)
Specifikationer:
Rörelse X-axel: 1 050 mm
Gbsdpeyfgw Eofx Agcol
Rörelse Y-axel: 510 mm
Rörelse Z-axel: 510 mm
Snabbmatning: 36 m/min
Bordets yta: 1 300 x 550 mm
Max last på bordet: 1 200 kg
Spindelvarvtal: 12 000 v/min
Spindeleffekt: 18,5 kW
Spindelkon: BT 40
Max verktygsdiameter: 80 mm
Max verktygslängd: 350 mm
Max verktygsvikt: 8 kg
Maskinstorlek ca: 2 820 x 2 830 x H 2 840 mm