AWEA BM-1400
Skick
Begagnad
Plats
Brügg Schweiz
4-axligt bearbetningscenter AWEA BM-1400
more Images
YouTube video
AWEA BM-1400
AWEA BM-1400
AWEA BM-1400
AWEA BM-1400
AWEA BM-1400
AWEA BM-1400
AWEA BM-1400
AWEA BM-1400
AWEA BM-1400
AWEA BM-1400
Uppgifter om maskinen
Maskinbeteckning:
4-axligt bearbetningscenter
Tillverkare:
AWEA
Modell:
BM-1400
Skick:
begagnad
Pris och plats
Säljarens plats:
Industriestrasse 22, 2555 Brügg, Schweiz Schweiz
Beskrivning
AWEA BM-1400 är ett 4-axligt bearbetningscenter, konstruerat för precision, hög noggrannhet och tillförlitlighet. Bord 1500×800 mm; rörelser X1400 mm, Y800 mm, Z700 mm. Verktygshållare ISO 40, 0–12000 varv/min (steglöst), anslutning 50Hz 3x400V, total effekt 40 kVA; vikt ≈12000 kg; mått L4800×B2850×H3100 mm. Utrustning: sats med verktygshållare, högtryckskylsystem 40 bar, spåntransportör, rundmatningsbord för 4:e axeln, elektroniskt handhjul, RS‑232, signallampa. Uppnår snäva toleranser; typiskt för fordons-, flyg-, medicinteknik-, klock- och verktygsmaskinsindustri.