Beutler Nova NAD2000.18
Tillverkningsår
Plats
Ennepetal Tyskland
Stansmaskin med bältessystem Beutler Nova NAD2000.18
more Images
Beutler Nova NAD2000.18
Beutler Nova NAD2000.18
Beutler Nova NAD2000.18
Beutler Nova NAD2000.18
Beutler Nova NAD2000.18
Beutler Nova NAD2000.18
Beutler Nova NAD2000.18
Beutler Nova NAD2000.18
Beutler Nova NAD2000.18
Beutler Nova NAD2000.18
Beutler Nova NAD2000.18
Beutler Nova NAD2000.18
Uppgifter om maskinen
Maskinbeteckning:
Stansmaskin med bältessystem
Tillverkare:
Beutler
Modell:
Nova NAD2000.18
Tillverkningsår:
2007
Skick:
mycket bra (begagnad)
Pris och plats
Plats:
Pregelstraße 27, 58256 Ennepetal, Deutschland Tyskland
Beskrivning
Presskraft: 2 000 kN
Bordmått: 2 300 x 1 100 mm (B x D)
Genomfallande öppning: 2 st. 700 x 300 mm
Avstånd mellan stativ: 2 460 mm
Gedpov T Anlsfx Agcjbl
Spänningsyta stämpel: 2 300 x 1 100 mm
Sidoinmatning: 740 mm
Infällningshöjd: 550 mm (slag i botten, inställning i toppen)
Slaghastighet: 30–140 slag/min, steglöst reglerbar
Slaglängd: 20–220 mm
Stämpelinställning: 150 mm (motorstyrd)
Huvuddrift: 30 kW
Vikt: ca 27 500 kg
Utförande:
• Styrsystem Siemens + Beckhoff
• 8-faldig glidskena
• Motoriserad oljecirkulationssmörjning
• Automatisk stämpelinställning
• Hydrauliskt överlastskydd
• Pneumatisk stämpelviktutjämning
• Elektrisk slaglängdsinställning
• Siemens + Beckhoff styrsystem
• Beckhoff panelvisualisering
• T-spår i bord och stämpel (28 mm, avstånd 300 mm)
• Vibrationsdämpande maskinfötter
• 4 st. verktygssäkring + 4 st. kamsignaler
• Stämpel med 20 mm bred mittspår
• Hydrauliska verktygslås på bord och stämpel
• Hydrauliska rullblock för verktygsbyte
Bandanläggning fabrikat Kemmerich, bestående av:
Avhasplingsenhet
Typ: V 5000 A – SH – 600 – S
Bärkapacitet: 5 000 kg
Bandbredd: 100–600 mm
Expanderns område: 470–520 mm
Coil ytterdiameter: 2 000 mm
• Extra motoriserad drift
• Pneumatisk skivbroms
• Hydraulisk expander med skjutkilar
• Bakre mottrycksskiva och 3 st. frontbegränsningsarmar
• Hydrauliskt styrd och driven tryckrulle, sidoförskjutning med handratt
• Laststol (stationär, haspel justeras hydrauliskt), lyfthöjd 770 mm med 4 st. begränsningsstavar
Riktningsmaskin
Typ: RMBMZ 50.600 UF
Bandbredd: 40–600 mm
Bandtjocklek: 0,5–4,0 mm
Riktningsbar tvärsnitt: 1 200 mm²
Antal riktvalsar: 9 st.
Riktvalsdia: 50 mm
Antal dragvalsar: 2 st.
Dragvalsdia: 100 mm
Hastighet: 3–25 m/min
Utförande:
• Valsar härdade, slipade och hårdförkromade
• Drift på de nedre riktvalsar och inmatningsvalsar via kugghjul
• Motorisk inställning av valsram via motorer, inställningsnoggrannhet 1/100 mm, värden kan sparas
• Övre valsar öppningsbara 100 mm
• Inmatningsvals pneumatisk öppningsbar
• Sidobandstyrning vid inmatning med handratt och gängspindel
• Utrullningskorg och slinganordning
• Slingreglering med ultraljudsgivare
• Inmatningshjälp, hydrauliskt styrd, med utdragbar tunga och övre bockvals
Valsmatning
Bandbredd: max 600 mm